Siarka powstaje wskutek utleniania siarkowodoru lub redukcji siarczanów (głównie gipsu). Niewielkie ilości siarki powstają w wyniku ekshalacji wulkanicznych. Ten żółty surowiec powstał w trzeciorzędzie, a najczęściej występuje w postaci skał osadowych chemicznych. Siarka używana jest do produkcji między innym leków, nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin. Dodatkowo w starych kopalniach znajdują się uzdrowiska z siarczkowymi wodami leczniczymi (jak w Swoszowicach).
WYSTĘPOWANIE:
Siarka występuje przede wszystkim na obszarze Zapadliska Przedkarpackiego, początkowo była ona jednak wydobywana między innymi na Górnym Śląsku, w okolicach Krakowa czy w województwie świętokrzyskim.
WYDOBYCIE:
U schyłku XX wieku Polska była jednym z liderów w wydobyciu siarki, a górnictwo stanowiło ważny element przemysłu. Sytuacja uległa zmianie gdy okazało się, iż bardziej opłacalne jest wydobycie siarki z odsiarczania ropy naftowej i gazu ziemnego. Wiele kopalni zostało zamkniętych, a wyrobiska przekształcone w zbiorniki rekreacyjne. Obecnie jedyną działającą kopalnią siarki w Polsce jest Kopalnia Siarki Osiek w województwie świętokrzyskim, która wydobywa niecałe 800 tys. ton surowca rocznie.
Polska siarka wysyłana jest między innymi do Maroka, Czech, Rumunii czy Rosji. Natomiast importowana pochodzi głównie z Niemiec, Francji, Hiszpanii oraz Węgier.