Gaz ziemny to rodzaj paliwa kopalnego o pochodzeniu organicznym. Składa się głównie z metanu (70-98%), etanu, propanu, tlenku i dwutlenku węgla, azotu i helu. Powstaje w skale macierzystej w postaci ciemnych łupków o dużej zawartości substancji organicznej. Następnie, w wyniku przechodzenia do stref o niższym ciśnieniu następowało rozdzielenie węglowodorów na ropę i gaz, które unosiły się nad ropą. Gaz unosił się do góry, w przypadku gdy napotykał skały nieprzepuszczalne, wówczas koncentrował się i w efekcie powstawały jego złoża.
Bardzo ważne są również związki, które nie uniosły się do góry pozostając w skałach łupkowych i tworząc tym samym gaz łupkowy. Występowanie gazu ziemnego często pokrywa się z występowaniem ropy naftowej. Jest to przede wszystkim surowiec energetyczny, wykorzystywany do napędzania pojazdów oraz produkcji tworzyw syntetycznych.
WYSTĘPOWANIE:
Głównymi miejscami wydobycia są:
Gaz ziemny stanowi około 6% produkcji energii elektrycznej w Polsce, a elektrownie gazowe w większości posiadają moc do 100 MW.
WYDOBYCIE:
Gaz ziemny wydobywany jest przede wszystkim na Podkarpaciu i Zapadlisku Podkarpackim. Dodatkowo wiele kopalni znajduje się w województwie Wielkopolskim oraz Lubuskim. Polskie wydobycie od kilku lat wynosi nieco ponad 5 mld m3, co pokrywa około 30-40% zapotrzebowania. Największą, bo posiadająca ponad 30 odwiertów kopalnią gazu jest "KG Kościan-Brońsko", a jej zdolność wydobywcza to około 150 tys. m3 gazu na godzinę. Bardzo duże zasoby gazu ziemnego oraz ropy naftowej wydobywa, ponad 7 mln ton "Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów" należąca do PGNiG SA. Perspektywą zwiększenia wydobycia gazu są łupki występujące we wschodniej Polsce (szacuje się, że mogą to być największe złoża w Europie), jednak eksploatacja tych złóż może być nieopłacalna ze względu na trudne warunki geologiczne oraz niskie ceny surowca.
Małe wydobycie i duże zapotrzebowanie sprawiają, że Polska importuje dany surowiec, głównie z Rosji, Stanów Zjednoczonych czy Kataru. Transport odbywa się przede wszystkim gazociągami np. "Jamał" (Rosja - Białoruś - Polska - Niemcy).