Okręgi przemysłowe to obszary, w których skoncentrowane są mniejsze ośrodki przemysłowe, składające się z różnych zakładów pełniących funkcje zaplecza społeczno-gospodarczego. Miejsca te skupiają przeważającą część Polskiego przemysłu, a zaczęły powstawać w drugiej połowie XIX wieku. Rozwój przemysłu spowodował również rozwój ośrodków, które powstawały w miejscach wybudowania nowych kopalń. W 1980 roku na obszarze Polski funkcjonowało 24 ośrodki przemysłowe, które zajmowały łącznie 26% terytorium kraju i skupiały prawie 80% osób zatrudnionych w przemyśle. Późniejsze zmiany, w tym wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej spowodowały, że w 1999 roku wydzielonych było tylko 15 tego typu obszarów. Rozwój największych okręgów i kolejne zmiany (głównie technologiczne) sprawiły, że w 2005 roku pozostało tylko 8 dużych i kilka mniejszych, z których większość opiera się na bazie surowcowej.
GÓRNOŚLĄSKI OKRĘG PRZEMYSŁOWY
Górnośląski okręg przemysłowy to największy okręg przemysłowy w Polsce. Zlokalizowany jest na Wyżynie Śląskiej i Kotlinie Oświęcimskiej, w jego obszarze znajduje się 14 większych miast m.in.: Katowice, Bytom, Chorzów, Gliwice czy Sosnowiec. Podstawą jest tam przemysł górniczy, hutniczy i energetyczny. W GOP-ie dobrze rozwinięty jest również przemysł chemiczny oraz motoryzacyjny. Znajdują się tam jedne z największych fabryk samochodów, tramwajów i pojazdów pancernych. Istotną rolę odgrywają również uczelnie wyższe zlokalizowane na tym obszarze, a jest ich ponad 50. Sprawia to, iż GOP jest jednym z największych na świecie ośrodkiem naukowym.
STAROPOLSKI OKRĘG PRZEMYSŁOWY
Staropolski Okręg Przemysłowy to najstarszy okręg przemysłowy w Polsce. Obszarem obejmuje część województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego i łódzkiego, a główne ośrodki znajdują się w Kielcach, Starachowicach, Radomiu, Skarżysko-Kamiennej i Ostrowcu Świętokrzyskim. Początkowo dominowało tam hutnictwo i górnictwo metali jednak obecnie zlokalizowany jest tam przemysł metalowy związany z produkcją maszyn i pojazdów ciężarowych. Na jego terytorium znajduje się elektrownia cieplna "Kozienice".
GDAŃSKI OKRĘG PRZEMYSŁOWY
W skład Gdańskiego Okręgu Przemysłowego wchodzą takie miasta jak: Pruszcz Gdański, Wejherowo, Starogard Gdański oraz całe Trójmiasto. Ten zlokalizowany nad Bałtykiem okręg skupia większość polskiego przemysłu stoczniowego. Dobrze rozwinięte są również gałęzie przemysłu elektromaszynowego, spożywczego, energetycznego oraz rafineryjnego.
KRAKOWSKI OKRĘG PRZEMYSŁOWY
Krakowski Okręg Przemysłowy miał duże znaczenie w hutnictwie żelaza i stali. Obecnie dominuje tam przemysł transportowy, wydobywczy, maszynowy, chemiczny oraz energetyczny. Istotną rolę pełnią również przemysł szklarski, papierniczy, odzieżowy czy elektrotechniczny. Zlokalizowany jest w okolicach Krakowa, Bochni, Skawiny i Wieliczki.
Dodatkowo przemysł wydobywczy jest istotny w mniejszych okręgach np.: